FAQ porod

Dneska se podíváme na nejčastější dotazy, které padají na téma porod a určitě stojí za to si v nich udělat jasno.FAQ porod
FAQ porod

Kdy do porodnice

Třeba nikdy. Záleží na vás. Tohle je hodně individuální a každý musí zvážit, jak to má daleko, kdy se cítí na odjezd a další věci. V případě prasknutí vody a zatím žádných nebo slabých kontrakcí bych vyčkávala doma. V porodnici často po pár hodinách dávají rutinně antibiotika, aby nedošlo k infekci (proto je záhodno se nenechat vyšetřit, aby se tam žádná nedostala) a často porod chtějí popohánět, přitom není kam spěchat. Odpočívejte, všechno má svůj čas.
Tina: Já byla přesně ten případ, kdy nejdříve praskne voda. V klidu jsem si šla dát teplou sprchu, umýt si vlasy a pravděpodobně i díky ní se mi hned rozjely kontrakce. Hned od vylezení ze sprchy jsem měla opravdu bolestivé kontrakce po 5 minutách, před příjezdem do porodnice po 3 minutách.

Porodní plán

Jde o soupis vašich přání, kterými se bude (měl by) personál řídit. Je fajn mít připraveno více výtisků a ideálně i plnou moc pro osobu, která vás při porodu bude doprovázet.

Medikace proti bolesti

Existuje mnoho druhů, ani je všechny neznám. Každý vnímá bolest jinak a jinak ji také snáší. Za mě je určitě lepší porod bez medikamentů za plného vědomí.
Tina: Já abych jim tam moc nehékala, tak jsem dostala čípek, ani nevím, co to bylo. Pomohlo to tak na 15 minut, příště bych odmítla.

Alternativní způsoby tlumení bolesti

Přirozenější ulevování od bolesti je minimálně dobré vyzkoušet předtím, než se rozhodnete použít medikamenty. Mně velmi pomáhala horká voda, prodýchávání, vizualizace a afirmace. O všech metodách se dá na internetu najít mnoho a tak je nebudu dál rozebírat. Dále určitě lze vyzkoušet aromaterapii, masáž, úlevové polohy a další.

Jídlo a pití

Můžete obojí, ač se k tomu někde staví odmítavě. Já jsem třeba na jídlo neměla pomyšlení, ale pití jsem si dala ráda.

Poloha

Fakt není povinné rodit v leže na zádech s nohama do praku. A dokonce je to často i úplně na prd. Miminku zbytečně ubíráme místo pro průchod, je větší pravděpodobnost nástřihu a dalších zásahů do porodu. A o pohodlnosti pro rodičku se taky mluvit nedá. Za to pro doktora je to paráda, posvítí si obr lampou a sedne si na stoličku. No, myslím, že je rozhodující spíš pohodlí vaše a dítěte. Každému vyhovuje poloha jiná a žena většinou přirozeně zaujme tu pro ni nejvhodnější a nebo jich během porodu střídá několik. Nikdo nemá právo vás nutit rodit v určité poloze, je to zcela na vás.

Tlačení

Tělo tlačí samo. Pokud všemu necháte volný průběh tak není potřeba tlačit jako o život, tak jak to vidíme v televizi a bůh ví kde všude. Někdy je třeba mu pomoct, ale vaše tělo i miminko vědí, co dělají, důvěřujte. Kdo totiž rodí? Vy a nebo ta sestra, co vám diktuje, kdy máte tlačit? Samozřejmě záleží na dalších okolnostech, ale řiďte se především svým pocitem a tělem.

Přestřižení pupečníku

Ideální je pupečník nechat dotepat. Miminko tak dostane všechnu krev, která putuje mezi jím a placentou. Snižuje se tak riziko chudokrevnosti. Nemusíte se bát, miminko opravdu nevykrvácí zpět do placenty a ani nezpůsobí problém s odlučováním placenty, obojí je nesmysl.

Porod placenty

Většinou nastane do pár hodin po porodu dítěte. Může jej urychlit bonding s miminkem kůže na kůži a jeho samopřisátí. Za placentu by neměl nikdo tahat ani ji jinak násilně vytahovat. V některých nemocnicích automatický podávají po porodu oxytocin pro zmírnění krvácení a rychlejší porod placenty, ale často to není nutné a je to prováděno rutinně. Samozřejmě to lze odmítnout. Placentu je možno zpracovat do kapslí, tinktur, koktejlů apod, ale je poměrně velký problém si ji z porodnice odnést.

CTG

Monitorování kontrakcí a srdečních ozev miminka. Někteří lékaři ho provádí i během posledních týdnů těhotenství a pak během porodu. Máte právo se samozřejmě během monitorování při porodu pohybovat, ačkoliv to někdy personál porodnice odmítá. Budu se opakovat, ale samozřejmě lze i toto vyšetření odmítnout. Bývá prováděno zhruba každé dvě hodiny během porodu a lze také provádět kontrolu pomocí přenosného doppleru, který se na chvilinku přiloží na břicho. O vyšetření dopplerem skoro nevíte a není problém provést vyšetření klidně třeba ve sprše.

Tlačení na břicho

Jde o praktiku, která není dovolená. Porodní asistentka či lékař při podezření na tíseň dítěte zatlačí na břicho, aby se dítě rychleji narodilo. Tlačení je poměrně nebezpečné, protože může dojít k prasknutí dělohy. Často je také zbytečné, protože kdyby do porodu nebylo zasahováno, tak by žádné urychlování a tlačení nebylo třeba. Pokud se vás toto týká, je poměrně vhodné zaslat stížnost do nemocnice.
Tina: Pokud se vás to týká, jako mě, doporučuji konzultaci s Péťou.

Nástřih nebo natržení hráze

Nástřih by neměl být používán rutinně, ačkoliv se to děje stále poměrně často. Často ani neplatí tvrzení, že by se hojil nástřih lépe než natržení. Dokonce WHO doporučuje používat alternativní metody ochrany hráze namísto nástřihu, který je na místě pouze v nezbytně nutných případech, kdy je dítě vážně ohroženo. Nástřih je samozřejmě možné odmítnout a je velká pravděpodobnost, že odejte s minimálním poraněním, které se bude hojit lépe než nástřih do půlky zad.

Lotosový porod

Po porodu se nepřestřihne pupečník a dítě zůstává spojeno s placentou po několik dní. Placenta se musí ošetřovat, aby nedocházelo k jejímu tlení. Proč neoddělovat placentu? Primárně jde o to, že se sama oddělí během několika dnů po porodu, je to orgán dítěte ze kterého ještě může čerpat a je to i způsob jak zabránit předčasnému přestřižení pupečníku v porodnici.

Bonding

Po porodu máte právo žádat o nerušený kontakt s miminkem. Vážit bude opravdu stejně i dvě hodiny po porodu a není kam spěchat. Běžnou prohlídku je možné provést přímo na vašem těle a u vás se miminko také nejlépe zahřeje.

 

Zajímá vás něco dalšího ohledně porodu? Na něco jsme zapomněly? Dejte nám vědět! 🙂

Jaký byl váš porod?

3 komentáře

  • V roce 2011 jsem rodila v Hradci Kralove a bohuzel priserny porod,vyvolavany 2omotana pupecni snura rotace hlavy bohuzel na to prisly az pomalu na posledni chvili do te doby mi bylo vycitano ze netlacim a nebo spatne ale bohuzel dcera byla uvyzla v porodnich cestach a cisar se nestihal a uz by nesel,takze rychle volali docenta aby provedl kleste coz znamenalo vetsi nastrich nasledne skoro hodinove siti i ve vnitr stim ze ani pipnout jsen nemohla doktorovi to vadilo,skakani na bricho od dvou sester byla taky bomba,prijela jsem tam pred 6 vecer v 8 mi dali vyvolavacku byla jsem jen na 2 prsty a nic moc kontrakce a hold me asi chteli mit z krku,soupli me na pokoj bez pritele a cekala jsem co dal bolesti silene krizove co 1minutu takze super,uz jsem brecela bolesti a strachrm,taky jsem dost krvacela doslova kusy to ale bylo pry normalni no 01:05 se sestra uracila me s prosikem prohlednout byla jsem na 8cm a ze jdem tedy na to takze 01:10 se slo na sal a pak zaclo to halo,mala se narodila 5:15 po klestich videla jsem ji asi 10vterin a paj az druhy den ,porod sileny,uprime do ted nevim zda to bylo vyvolanim nebo by se to stalo i bez nej,ja jen dekuju ze mala byla naprosto v poradku a nema zadbe nasledky,bylo 23let a do ted na to nevzpominam rada,hooodne dlouho jsem druhe nechtela no a loni v unoru me to cekalo znova ve skoro 28,jedine co jsem se modlila at jde vse prirozene,vyvolavacka hrozila v38tt ale nakonec usoudil dr ze neni nutne a dcera se narodila na termin presne 40tt do porodnice jsem jela az kdyz kontrakce byly po 2-3 minutach doma dlouha koupel urychlila z 5min jelikoz me porod zacal prujmem nebyla jsem si jista zda je to porod 😀 v porodnici prijezd v 19:30 prijem v 20:10 na monitoru nic extra ale bolesti pekny ,v pul 9 mi praskla voda ,na 5cm takze pry znova na monitor a jeste na dyl ale nakonec jak sem uz hekala me dali na sal ,sla sem do sprchy,coz uz sem nemela delat sotva jsem stala 😀 no a slo se na to a mala na 4 zatlaceni bez nastrihu 21:13 byla venku 🙂 pro me zazrak nechapala jsem ze to slo tak rychle,tak krasne,jedine co bylo opet minus ty nohy do praku ,ale druhy porod nadhera s prvnim nesrovnatelny,a rodila jsem v Pribramy 🙂

Napsat komentář