FAQ První dny s miminkem

Všechno je nový. Seznamujete se s miminkem, zvykáte si na jiný režim a na spoustu dotazů neznáte odpověď. Sepsaly jsme vám odpovědi na nejčastější otázky, které napadají čerstvé mámy. Tak čtěte dnešní článek na téma první dny s miminkem.

První dny s miminkem
První dny s miminkem

První dny s miminkem

Jak už jsem řekla, první dny s miminkem provází spousta novinek. Pro vás, pro miminko, pro tátu i zbytek rodiny. Pojďme si shrnout to, nad čím si většinou prvních pár dní lámeme hlavy a informace sháníme po všech čertech. 🙂

Co když neslyší

První dny nemusí miminko reagovat na zvukové podněty. Je nastaveno pouze na spánek, jídlo a mazlení, ostatní věci ho příliš nezajímají. Také v nemocnici mohou sluch změřit a ověřit zda dítě slyší, ale neplašila bych předčasně.

Novorozenecké akné

Pupínky v obličeji a na hlavě. Jde o vyrovnávání s hormony, které si děti nesou od matky. Není třeba ho nijak léčit, přejde samo. Ověřeno. 🙂

Kontrola kyčlí

Často proběhne již v porodnici. A pak dle doporučení. U nás kontrolovali v porodnici, potom v šesti týdnech a třech měsících. Není povinné a proto se můžete dostavit dle vlastního uvážení.
Tina: My byli v nemocnici v Hradci čtyřikrát. Na třech a šesti týdnech i měsících.

Žehlit nebo nežehlit

Pro první dny s miminkem jsem měla oblečení vyžehlené. Pak jsme pořídili sušičku a nežehlím nic. Je to na každém, ale nemyslím, že by to bylo nutností.

Zánět očí

Prošli jsme si tím také. Pomohlo vykapávat oči mateřským mlékem a masírovat kanálek. Nečistoty jsem z koutku oka vyndávala klasickou vatovou tyčinkou.
Tina: I my měli, používali jsme vodičky z lékárny na střídačku s heřmánkem a masírovali, ale u nás to bylo bohužel vážnější a došlo na přeléčení antibiotickými kapkami.

Chce se pořád kojit

Úplně normální. Strávila jsem možná víc než první dva měsíce s dítětem u prsa nonstop. Upravují si laktaci a učí se nenutritivně sát.

Žloutenka

U nás také proběhla. Hodně sluníčka a hlavně hodně kojit, tím se bilirubin nejlépe odbourává. Novorozenecká žloutenka není ničím neobvyklým a není takovým strašákem jako se traduje. Na toto téma doporučuji přečíst tento článek tento článek.

Ublinkávání

Pokud není extrémně časté a nebo se nejedná o velké množství, tak o nic nejde. Jen moc plný žaludek. 🙂 Častější ublinkávání je vhodné řešit, může se jednat o reflux.

Seborea

Často se objeví v obličeji nebo na hlavičce dítěte. Jde o suchá místa ze kterých se olupují šupinky. Pomáhá promazat olejem, nechat vsáknout a vyčesávat hřebínkem.

Probiotika

Existují různé druhy, některé jsou vhodné dokonce pro miminka ihned po narození. Upravují střevní mikrofloru a mohou pomoci s bolestmi bříška. Dávali jsme Biogaia, ale velký rozdíl jsem nepozorovala.

Koliky a bolesti břicha

To je na delší povídání, ale první dny s miminkem se kolem toho často točí. Často dětem ve stravě matky vadí nadýmavá zelenina, lepek, mléčný výrobky, luštěniny, sycený nápoje, přemíra cukru apod. Za sebe můžu doporučit dietu bez rizikových potravin, bezplenkovou komunikační metodu, šátkování a nahřívání bříška polštářkem s třešňovými peckami. Pokud kojíte, můžete pít fenyklový čaj nebo kmínový odvar. Občas jsem ho podávala přímo malému, ale při dietě už nebyl potřeba. Také může bolesti způsobovat užívání vitaminu D (především Vigantolu). Pokud vitamín podáváte poohlídněte se po opravdu kvalitním.

Koupání

Za mě určitě nekoupat každý den. Dětská kůže je hodně jemná a citlivá a proto po koupeli používám pouze za studena lisované oleje (mandlový, meruňkový). Je vždy třeba je nanášet na ještě mokrou pokožku, jinak vysušují. My od narození koupeme dle potřeby, přibližně jednou za sedm až deset dní. Ke koupání občas používáme kyblík, ale nejčastěji se koupeme společně ve velké vaně.
Tina: My koupeme cca 2x týdně v jednodruhovém oleji nebo jsme měli přípravek do koupele od Weleda. Nejdříve jsme koupali ve vaničce, ale jak jsme vyzkoušeli společné koupele, byla to jasná volba. Třikrát jsme i zkusili baby ring do vany, ale nelíbila se mi Šímova nepřirozená poloha při plavání.

Ošetření pupečního pahýlu

My jsme čekali na samovolné odpadnutí pahýlu. Ošetřovala jsem 1x denně lihem a párkrát přes den mateřským mlékem pomocí vatové tyčinky. Odpadl týden po narození.
Tina: Nám pupeční pahýl odstranili v porodnici a pak jsme cca týden ošetřovali při přebalení lihem.

Přebalování

Kapitola sama pro sebe. Věnujeme se mu v tomto článku.

Manipulace

Nebojte se s miminkem manipulovat. Ideální je nošení v šátku/ergo nosítku, klubíčku nebo na tygříka. Rády také tráví čas na hrudníku u mámy nebo táty. Není vhodné děti posazovat, nosit vzpřímeně bez kulatých zad ani je vytahovat například za ruce do sedu. Ale o tom si povíme někdy podrobněji, možná i s komentářem od odborníka.

Odříhnutí přes den a v noci

Není povinné. Při správné technice kojení často děti neříhají vůbec. Pokud se ale vzduchu napolykají může je potom trápit bolení břicha. Přes den jsem odříhnout dávala, ale netrvala na tom a v noci vůbec.

Vitamin D, K

Vitamin K bývá podáván již v porodnici. Buď injekčně nebo kapkami. Opět se nejedná o povinnou věc a lze jej, jako cokoliv jiného, odmítnout. My jsme vitamin K dali v kapkách pouze 1x v porodnici.Poté doporučují pediatři ještě každý týden 1 kapku, ale nemyslím si, že by vysoké dávky vitaminu K byly pro takto malé děti nutné, takže jsem nedávala. Vitamín D užívám já a malého kojím. Chodíme také dost na sluníčko, ale v zimě by to nestačilo.

Večerní pláč

Pláče a pláče a vy nevíte proč? Možností je několik. Může jít o koliku, nahřejte mu bříško a noste v klubíčku, případně vysaďte nad nočník/umyvadlo. Může za tím stát také přemíra podnětů přes den a dítě se s ní vypořádává. Buďte s ním, kojte, chovejte, bude mu nejlíp s vámi. Často se také děti potřebují z něčeho vyplakat, ať už jde o těžký porod nebo něco jiného. Poskytněte náruč, aby vám to všechno mohlo říct. U nás se ještě plakalo z přetažení. Od té doby poctivě vnímám signály únavy a hned šoupnu do šátku ať se vyspí a není později problém.

Laktační poradkyně, poporodní dula

Oceníte je při jakémkoliv problému. Laktační poradkyně poradí, zda dítě saje efektivně, jestli je technika kojení správná a i třeba jak předejít zánětu prsu nebo bojkotu kojení. Nejlépe vyberete laktační poradkyni na těchto stránkách. Poporodní dula je zatím poměrně neznámá pomocnice, ale určitě užitečná, pokud jakkoliv pochybujete v období po porodu a tápete například v péči o miminko nebo sebe.

Poporodní blues

První dny s miminkem můžou být náročné a někdy to na člověka padne. Prevencí je určitě neklást na sebe vysoké nároky a chodit mezi lidi se kterými je vám dobře. Pokud i vás postihl poporodní blues můžete si nechat namíchat Bachovy esence na míru (nebo se dělají i univerzální krizové), sežeňte si pomoc v domácnosti a věnujte se jenom sobě a miminku. Dělejte si radost, objednejte si něco pěkného, pečujte o sebe. Ve vážnějších případech určitě není od věci vyhledat odborníka.

Očistky

Pár dní hodně silné a postupně slábnoucí. U někoho může tohle období trvat dva týdny a u jiného deset. Je vhodné se častěji sprchovat a na intimní partie používat jiný ručník než na zbytek těla (aby očistky nezanesly infekci například na bradavky).

Pocení nebo zimnice

I nadměrné pocení nebo zimnice vás může potkat, když budete doma trávit první dny s miminkem. Je to normální a jde o bláznivý hormony. Hlídejte si dostatečný přísun tekutin a potravy.

Nalívání prsou

Z ničeho nic jsem najednou měla prsa. 😀 Není to nic přijemnýho, ale časem se to ustálí na přijatelnou míru. Se spánkem na břiše už jsem se prostě rozloučila.

Zánět prsou

Nemám vlastní zkušenost, tak nechci moc radit. Četla jsem, že dobře funguje na prso dát třeba vychlazený zelný list nebo tvaroh. A snažit se kojit i z něj. Nejlépe uděláte, když si zavoláte laktační poradkyni.

Padání vlasů

Může nastat hned po porodu, až za několik týdnů a nebo vůbec. Opět jde o hormonální změny a není moc možností jak tomu zabránit. Je dobré vlasy zastřihnout a spíš než culíky a drdoly, tak vlasy nosit v copu.

Zavinování dělohy

Nic příjemnýho. Ale trvá jen prvních pár dní. Bolest je většinou nejintenzivnější při kojení, kdy se vylučují hormony, které zavinování podporují.

Bolest při kojení

Může se objevit. Ale může jít také o špatné přisávání dítěte. Určitě je lepší zavolat si na kontrolu kvalitní laktační poradkyni (Tina vyzkoušela paní Bubeníkovou a byla spokojená).

Nedostatek mléka

Kojit, kojit, kojit, Lepší rada není. Co nejčastěji přikládat, mazlit se kůže na kůži a hodně pít. Existují také homeopatika (Ricinus communis 5ch) a čaje (řecké seno a nebo různé směsi bylin) na podporu laktace .

Popraskané bradavky

Doporučuje se potírat mateřským mlékem a hodně větrat. Určitě bych se vyhla používání kloboučků, mohou pokazit kojení. Ale i s tímto problémem vám hravě poradí laktační poradkyně.

Pvní menstruace

Může přijít kdykoliv. Často při ní dětem tolik nechutná mateřské mléko a chvíli trvá, než si na něj zvyknou.

Diastáza

Neboli rozestup břišních svalů. Docela běžná věc. Poznáte ji jednoduše. Lehněte si na záda, pokrčte nohy a nadzvedněte hlavu. Sáhněte si nad pupík a pokud ucítíte prohlubeň, tak jste v klubu. Určitě v tomhle případě necvičte žádný cviky na přímý břišní svaly. Nejlepší je navštívit fyzioterapeuta, aby poradil co a jak dál.

Ošetření porodních poranění

Tina: To je pro spoustu lidí složité téma. V porodnici jsem používala mycí gel na intimní partie z Havlíkovy přírodní apotéky a mohu ho vřele doporučit. Po příjezdu domů jsem si dělala směs řepíku a dubové kůry (1 lžíce řepíku, 1 lžíce dubové kůry, 500 ml vody a 10 minut louhovat) a s každým čůráním polévala pomocí stříkačky. Nejvíc ale musím vyzdvihnout kvalitní olivový olej, který mi po porodu pomohl se srůsty, které se vytvořily po nástřihu. Výsledky se dostavily už za měsíc!

 

Na něco jsme zapomněli? Dejte nám vědět a třeba tak pomůžeme někomu dalšímu najít to co hledá! 🙂

A jaké byly vaše první dny s miminkem?

Napsat komentář