FAQ těhotenství

Dneska vám přinášíme informace, který se hodily v těhotenství nám. Nejčastější otázky a s nimi i naše zkušenosti najdete v tomhle článku.

FAQ těhotenství
FAQ těhotenství

Ultrazvuk

Někteří lékaři ho dělají na každý prohlídce. Miminkům se většinou nelíbí, uhýbají se. Osobně bych ho příště podstoupila jen při potvrzení těhotenství a poté ve 20. týdnu. Vyhnete se tak třeba i nepřesným váhovým odhadům a s tím spojeným stresem.

Vyšetření

Žádný vyšetření není povinný a je pouze na vás zda se rozhodnete jej podstoupit. Informujte se u lékaře jaké vyšetření chce provádět a informovaně se rozhodněte podle sebe. Například vnitřní vyšetření čípku ke konci těhotenství, kdy se určuje jeho připravenost na porod, je z mého pohledu zbytečné. Nejen, že se jeho stav může změnit během hodiny, takže nemá vypovídající hodnotu, ale také vyjímečně může dojít k zanešení infekce, která způsobuje problémy.

Péče o břicho

Mazala jsem se různými oleji, vždy na mokrou pokožku. Strie se mi vyhnuly, ale těžko říct, zda kvůli pravidelnému mazání nebo vcelku malému břichu.
Tina: Já mazala břicho poctivě každý den a strie bohužel nějaké mám a to jsem také měla menší břicho.

Test na cukrovku

Neboli orální glukózový toleranční test (OGTT). Přijdete na lačno a během testu je vám orálně podána vysoká dávka glukózy. Čekáte dvě hodiny. Několikrát je vám odebrána krev a porovnávány glykemické hodnoty. Test jsem odmítla, protože nespadám do žádné z rizikových skupin (věk nad 30 let, cukrovka v rodině, těhotenská cukrovka v předchozím těhotenství, nadváha apod). Pokud bych tam spadala nechala bych si cukr měřit v krvi případně si pořídila sadu na domácí testování.
Tina: Můj gynekolog ho díky mému věku nepožadoval.

Tvrdnutí břicha

To mě potkalo taky. Nejvíc pomohlo zařadit hořčík (pila jsem magnesii) a nebýt dvanáct hodin denně na nohou v práci. Pokud cítíte pohyby, máte bezproblémové těhotenství a je vám dobře, tak s nejvyšší pravděpodobností potřebujete jen zvolnit. Pokud si nejste jisté, tak je určitě fajn konzultace s lékařem.

Pád

Pokud upadnete přímo na břicho je na místě nechat se okamžitě prohlédnout lékařem. V jiných případech se řiďte pocitem.

Infekce

V těhotenství jsou sliznice náchylnější k různým infekcím a kvasinkám. Lze jim předcházet protikvasinkovou dietou (bez mouky, cukru a dalších), vyváženou stravou, používáním bavlněného prádla, větráním a omezením kosmetiky a parfemovaných potřeb, které přijdou s danými partiemi do styku.

Nástup na mateřskou

Na mateřskou dovolenou lze nastoupit 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Pro pobírání peněžité pomoci v mateřství musíte mít za posledních 24 měsíců minimálně 270 dnů odpracovaných. V případě živnostníků je to trochu složitější a pokud těhotenství neplánujete předem, tak se může stát, že nedostanete mateřskou vůbec.

Nalévání prsou

Ke zvětšení většinou dojde již v prvních týdnech. Může dokonce dojít k unikání mleziva a zvýšené citlivosti prsou. Je to normální a běžné.

Poloha plodu

Ke konci těhotenství je samozřejmě ideální, pokud je miminko hlavou dolů. Pokud tomu tak není, nebojte. Vše se ještě může změnit. A za další se dá přirozeně porodit i miminko, které je koncem pánevním. Rozhodně pouze poloha miminka koncem pánevním není indikací k císařskému řezu, jak se v některých porodnicích traduje.

Vitaminy

Já jsem brala kyselinu listovou v prvních třech měsících. Dále jen lněný olej v kapslích a vitamin B12 po celou dobu. Tinka má zkušenost s Femibionem v prvních třech měsících. Zvolila ho kvůli kyselině listové a dalším složkám. Ideální je hlídat si vyváženou stravu, aby jiné doplňky nebyly nutností. Při nedostatku železa mohu doporučit Floradix sirup.

Cvičení

Závodně běháte už několik let? Tak proč v tom nepokračovat, pokud se cítíte dobře. A tak je to se vším. Věnujte se tomu co je vám příjemné. Ne v závodním tempu, ale rekreačně, pro potěšení. Já jsem chodila na jógu, občas plavat a na dlouhé procházky se psem, to mi vyhovovalo nejvíc.

Plavání

Pokud netrpíte na problémy, tak klidně plavte. Já navštěvovala klasický bazén. Do venkovních vod jsem nešla, bylo horko i několik dní v kuse a voda nebyla nikde ideální.

Příprava na porod

Jak jsme se připravovaly na porod my, se dočtete zde.

Kurzy

Klasický předporodní kurz jsem nenavštěvovala. Když jsem slyšela co je jeho obsahem, tak jsem zjistila, že s tím tak úplně nesouzním a celé těhotenství i porod vnímám trochu jinak. Příště bych možná zkusila kurz hypnoporodu.

Veganství

Celé těhotenství a zhruba 2 roky předtím jsem se stravovala vegansky. Stejně tak je to i teď. Je vhodné si určitě stravu hlídat a stravovat se pestře se zaměřením na určité látky (vápník, omega 3 a 6, železo, bílkoviny apod). Velmi se mi líbila tato brožura.

Sauna a vířivka

V prvních dvou trimestrech jsem sauně i vířivce vyhýbala. Nic z toho jsem totiž předtím nenavštěvovala pravidelně. V posledním měsíci se nenaskytla příležitost, ale už bych je klidně navštívila. Dávala jsem si doma bez problému teplou vanu.

Rizikové potraviny

Skořice, káva, černý a zelený čaj… Existuje spousta strašáků. Není třeba se jim úplně vyhýbat, ale není ani vhodné je konzumovat ve velkém množství. Prostě všeho s mírou.

Oznámení těhotenství v zaměstnání

Není vaší povinností ohlašovat těhotenství v práci dříve než před odchodem na mateřskou dovolenou. Samozřejmě záleží na vztazích se zaměstnavatelem a hlavně na vás, kdy se rozhodnete tuto novinu oznámit.

Hlenová zátka

Její odchod značí, že nastane porod. Ovšem jestli to bude za hodinu nebo dva týdny nikdo nedokáže říct. Jedná se o hustý hlen, často s příměsí krve. Může odcházet po kouskách i několik dní.

Hamiltonův hmat

Jde o odloupnutí plodových obalů ručně lékařem. Provádí se pro rychlejší průběh porodu či jeho rozběhnutí. Ale jeho účinnost je opravdu diskutabilní. Často je slyšet lupnutí, hmat bývá bolestivý a po jeho provedení obvykle dochází ke špinění či krvácení. Nesmí, nesmí a ještě jednou nesmí být prováděn bez vašeho předchozího souhlasu, ačkoliv se tak často v ordinacích děje. Těžko se toto jednání prokazuje, ale minimálně je vhodné zaslat stížnost a najít si nového lékaře.

Otevírání čípku

Může k němu docházet několik týdnů před samotným porodem a nemusí značit žádný problém. Pokud se žena cítí dobře, není třeba se stresovat. I proto často ženy odmítají vnitřní vyšetření na konci těhotenství. Tato informace by je zneklidňovala a to zcela zbytečně.

Termín porodu

Po předchozí zkušenosti bych příště všem nahlásila termín minimálně o měsíc dýl. Tím bych se vyhnula všetečným otázkám jestli už jsem porodila a proč mám tak malý břicho.

Přenášení

Fyziologické těhotenství trvá běžně od 38 do 42 týdnů. Až po ukončeném 42. druhém týdnu se doopravdy jedná o přenášení. Opět není povinností podstoupit vyvolání v porodnici. Může totiž vést k dalším nutným zásahům do porodu a je zde vyšší pravděpodobnost akutního císařského řezu. Záleží samozřejmě na mnoha okolnostech, ale pokud se nerozhodnete pro indukci porodu, tak je vhodné nechat kontrolovat průtoky pupečníkem, které ukáží zda se miminku stále dobře daří a vy můžete nadále v klidu vyčkávat až se rozhodne přijít na svět.

Vyvolávání porodu doma

Existuje spousta ”zaručených” metod. Horká koupel, červené víno, sex, ricinový koktejl apod, ale pokud není pro miminko ten správný čas, tak s ním nic nehne.

Jak poznáš, že rodíš

Porod může ohlašovat více věcí. Tina to věděla s jistotou hned, praskla jí voda. Celý den jí navíc bylo opravdu zle, nemohla ani vstát z postele a tušila, že to přijde. Jindy začnou kontrakce. Jejich interval se postupně zkracuje a nabírají na intenzitě. Tělo se před porodem čistí, tak vás také může čekat častější návštěva toalety.

Celý článek je psán z našeho pohledu a v případě bezproblémového těhotenství. Každý se musí řídit především svými pocity a rozhodnout se o všem dle svého.

Je něco co vám ve článku chybí? Napište nám, třeba někdo hledá stejné informace nebo zkušenosti. 🙂

Napsat komentář