Jak jsem si začala kojení užívat

Když jsem byla ještě těhotná, říkala jsem, že budu kojit maximálně rok. Proč? Protože tak je to přeci „normální“, slyšela jsem to všude okolo, kojit větší děti je přeci divné… Ještě nějakou dobu po narození jsem měla podobný názor, ale naštěstí se to změnilo. Jak jsem si začala kojení užívat? To Vám hned povím! 🙂

Jak jsem si začala kojení užívat
Jak jsem si začala kojení užívat

Začátky kojení

Jak už jsem někde psala, tak můj porod nebyl idylka. To jsem si uvědomila až časem zpětně, každopádně to vše ovlivnilo kojení. V nemocnici jsem měla kojit co 3 hodiny, mít Šimonka v zavinovačce a to vše ovlivnilo, že jsem kojení nejdřív nenáviděla. Byla to pro mě jen povinnost, furt jsem se kontrolovala, jestli to dělám správně, jestli máme správnou polohu dle „manuálu“, jestli je správně přisátý, jestli kojím, když má vážně hlad. Teď si říkám, že se obdivuju, že jsem se vážně nezbláznila.

Dělala jsem si to vlastně strašně složité, furt jsem analyzovala a hledala, co by mohlo být špatně místo toho, abych si ty okamžiky užívala. Do toho Šíma docela dost plakal, protože mu vadí kravská bílkovina a vajíčka i jiné potraviny a já to nevěděla. Informace jsem neměla sílu hledat, byla jsem hrozně unavená. Proč? Protože jsem si přes den nechodila skoro lehnout a v noci jsem přendávala první dny do postýlky.

Jak jsem si začala kojení užívat?

Jestli si dobře pamatuji, tak ještě okolo 3 měsíců jsem říkala, že na to kašlu a na půl roce přestávám kojit. Šíma plakal více a více, spal méně a méně a já si připadala jak nejhorší máma, co neví, co její dítě chce. Přišlo mi, že nemůžu nic sníst, že mu vše vadí a vlastně to tak asi i bylo, jen jsem pořádně nevěděla, co přesně vysadit (pokud máte podobné problémy a tápete, doporučuji vysadit potraviny dle mého staršího článku zde).

Nejdůležitější bylo, abych se uklidnila. Abych si začala věřit a nějak se napojila na intuici, která mi první měsíce totálně scházela. Já se bála cokoliv udělat, pokud jsem se na to někoho nezeptala a to jsem se snažila postupně změnit.

Největší zlom?

Největší zlom nastal, když měl Šimonek už krve ve stolici mnoho a řešení doktorů bylo nasadit na pár dní UM a pak zase kojit. To jsem najednou cítila, že takhle ne, že to není správný. Byl to vlastně paradox, vždyť jsem za chvíli chtěla s kojením seknout, jak jsem si připadala zničeně, ale já začala hledat, našla, řešila.

Změny byly viditelné skoro hned, Šimonek byl postupně klidnější a klidnější, ale hlavně já. Během chvilky byla krev pryč a já cítila obrovskou úlevu a cítila jsem, že takhle je to správně. Viděla jsem, jak mu to dělá dobře a začalo to nejdůležitější.

Začni si kojení užívat!

Snad z minuty na minutu bylo z povinnosti užívání. Snažila jsem se odhazovat mobil a začít vnímat. Začala jsem milovat ten jeho pohled, jak si mě prohlíží. Jak mě hladí po ruce nebo po prsou. Jak z obrovského trápení a pláče, je klid a totální oddanost. Jo, dřív by mi to taky znělo jako hrozně trapný a nechápala jsem to, ale jsem strašně šťastná, že se to zlomilo, protože kojení teď fakt miluju a neřeším, jak je to často. Jednou to skončí a já na to budu ještě strašně ráda vzpomínat, to vím!

Přestaňte všichni řešit, jak často dítě kojíte. Každé miminko je unikátní, já třeba teď kojím častěji, než když byl menší. Jsou dny, kdy kojím přes den třeba 30x a v noci je u prsa celou dobu, ale taky dny, kdy se připomínám, aby mi ulevil. Většinou to je tak, že když přes den nechce tolik kojit, kojím víc v noci a naopak. Ale to je prostě důležité přijmout jako fakt a netrápit se tím.

Ale jak? Tohle mi nejvíc pomohlo!

 • zklidni se, protože to je nejdůležitější (co pomohlo mě najdeš v seriálu Jak zvládnout mateřskou)
 • odhoď telefon, knížku nebo vypni televizi a začni vnímat miminko
 • přestaň řešit, jak to mají ostatní, ale dělej to tak, jak to vyhovuje tobě a miminku
 • nekoukej na hodiny a nepočítej frekvenci kojení
 • pokud chceš opravdu někde hledat informace, tak na mamila.sk
 • nestresovat se polohami a jen vnímat, co zrovna miminko má v oblibě (třeba za chůze, na břiše, vzhůru nohama, v sědě, vleže, ať stojí, u nás se to střídá a manžel tomu říká kojící kamasutra 🙂
 • pokud máš šátek nebo nosítko, doproučuji se naučit kojit i tam, hodně to zjednoduší všehchny plány, protože můžeš kojit třeba cestou za kamarádkou
 • pokud jsi nevyspalá, doporučuji v noci spát s miminkem, protože časem se naučíš kojit za polospánku (a jsou období, kdy dítě budíš, ale jde to ruku v ruce s vývojem, ve většině případů to během pár dnů přejde)
 • když jsi fakt unavená a na dně, opakuj si benefity kojení, které vnímáš ty (zdravotní hledisko, ideální mix pro něj, skvělý pomocník při nemocech, útěcha, nemusíš nic chystat, jídlo vždy u sebe, ideální teplota a je to levný :-D)
 • kojení není jen o jídle, ale i o kontaktu, jako ty potřebuješ, aby tě manžel nebo přítel objímal a líbal, miminko potřebuje kojit – je to pro něj pocit bezpečí, protože ty jsi jeho největší jistota
 • řekla bych, že jsem kontaktní a respektující rodič a tím pádem je pro mě teď přirozené kojit do té doby, co bude Šimonek chtít, do samoodstavu, ráda ho budu kojit do dvou, do třech, nebo i dýl, chci mu poskytnout tu jistotu a bezpečí, která spoustě z nás i v dospělém životě chybí…

A jak jste to měly vy? Co nejvíce pomohlo vám?

1 Comment

 • Já jsem si říkala v těhotenství to samé. Rok a konec. Ale když jsem viděla jak se mu po kojení vždy zlepšila nálada a jak byl spokojený, řekla jsem si že budu kojit déle, když bude chtít. Pár dní před prvním rokem najednou nechtěl, ráno jsme se vzbudili, on si cucnul, otočil se a šel si hrát. Večer jsem mu nabízela, on na mě chvíli koukal, šťouchnul do mě a šel pryč. 😀 Byla jsem v šoku jak si to takhle sám zařídil.

Napsat komentář