Jak na nošení dětí?

Určitě už jste o nošení dětí slyšeli. Možná ho praktikujete a nebo se k tomu chystáte. A tak vám dneska přinesu takový rychlý shrnutí jak na správný ergonomický nošení dětí. Čtěte dál!

Nošení dětí – proč?

Výhod je spousta. A nejen těch praktických, jakože máte volný ruce a můžete se věnovat vaření, úklidu a nebo dalšímu dítku. Nejste omezeni tím, jestli je všude nájezd pro kočár, jestli je v autobusu ještě místo na další dětský povoz a ani se nemusíte bát, že si ho někdo přivlastní až ho necháte před obchodem. Šátek nebo nosítko vám pomůže zvládnout kdejakou nemoc na pánskou rýmu to bohužel nefunguje, růst zubů nebo problém s laktací.

A ta blízkost? Ta je na tom to nejlepší.

Od kdy a do kdy?

Nošení dětí je možný klidně od narození. Některý maminky navazují miminka klidně několik hodin po porodu a je to jenom na vás, na tom jak se cítíte a jestli si na to troufáte. A nosit můžete dokud je to pohodlné vám a dítěti. Některý děti už nemaj zájem na roce a jiný se rády ponosí klidně ještě ve třech. Lze nosit děti i během dalšího těhotenství a není to nic neobvyklýho, zase jde jen o to jak vám je a na co se cítíte.

Co budu potřebovat?

Šátek na nošení dětí nebo ergonomické nosítko. A dítě.

Jak poznat správné nosítko nebo šátek?

U šátku to není tak složitý. Pouze si dát pozor, aby nešlo o obyčejnou metráž, kterou někdo zapošil. Miminku by to sice neublížilo, ale vám by se nenosilo komfortně. Šátky určený na nošení mají jiný vlastnosti a jsou o mnoho pohodlnější.
A u nosítek je několik zásad. Zádová opěrka u nosítka nesmí bejt vyztužená. Musí mít dostatek látky mezi nožkama. Tolik, aby dosahovala dítěti od kolena po koleno a to nemuselo viset za rozkrok. Správné ergo nosítko neumožňuje nosit dítě čelem vpřed.

Proč tyhle “pravidla”?

nožičky do písmene M
Nošení dětí – nožičky do písmene M
zakulacení zad do písmene C
Nošení dětí – zakulacení zad do písmene C

Aby dítě bylo v nosítku správně umístěný, tak je potřeba vybrat správnou pomůcku. To by se vám podle předchozího odstavce mělo v pohodě podařit. A jak ho tam správně usadit? Miminko má mít vždy kolena výš než je jeho zadeček. Tak, že pokud se na navázaný dítě podíváte v zrcadle, tak jeho nohy tvoří písmeno M. A když se otočíte a mrknete na dítko z boku, tak jeho záda jsou zakulacený do písmene C. Tím dítě nepřetěžuje páteř a hlavu opírá o váš hrudník. Posledním bodem je, že byste měli být schopný dát miminku pusu na hlavu. To pomáhá určit jak vysoko si ho navázat.

Co je nejlepší pro novorozence?

Určitě šátek. Ať už pevný nebo elastický. Ten elastický ale nevydrží dlouho, s více kily se začne prověšovat. Já jsem třeba měla šátkový nosítko Storchenwiege a to je na úplný prcky taky skvělý. A je jich mnohem víc. Na konci článku najdete odkaz na skupinu na facebooku, kde je v albech skvěle udělaný přehled nosítek podle věku dítěte.

Jak se naučit vázat šátek?

Na youtube je asi milion videí. Mě se nejlíp učí z tohohle  kanálu. Případně se ve vašem okolí určitě najde regionální skupina nosících a všichni vám rádi pomůžou. Nebo existují placený kurzy vázání. Není to velká věda a naučí se to každej.

Kde nakoupit?

Většina šátků i nosítek se dá koupit bazarových. Za sebe doporučuji kupovat v těchto skupinách na facebooku ( tato nebo tahle ) kde si můžete být jistý, že nejde o padělek, metráž ani nesprávné nosítko. Případně existují eshopy jako satkomanie.cz, isatky.cz, nosenideti.cz a spousta dalších. Pokud budete vybírat na eshopech, tak určitě doporučuju ty, který se na to specializují. Na portálech jako je např mall.cz lze totiž najít i zcela nevhodný nosítka. Co se týče kamenných obchodů, tak určitě nehledejte v běžných dětských prodejnách, tam taky narazíte hojně na nevhodný nosítka a ještě vám je bude prodavačka doporučovat. Zaměřte se na specializovaný prodejny jako je třeba Brána k dětem.

Jak velký šátek koupit?

Šátky mají číslování. Velikost určuje vaše konfekční velikost a taky na každej úvaz je vhodná jiná dýlka. Nejčastěji se váže tzv. Kříž s kapsou uvnitř. Tady  je hezká tabulka kde se dozvíte jaký šátek sedne právě vám a jaký úvazy s ním svedete.

Kde se můžu dozvědět víc nebo se ptát?

Skvělá je  tahle skupina na facebooku. Můžete se tam radit, nakupovat, pochlubit novým kouskem a nebo najít v seznamu regionální skupinu a setkat se s novýma lidma, který taky nosí. A nebo napište nám a třeba vám taky dokážeme odpovědět nebo aspoň nasměrovat kde hledat odpověď.

A co vy, nosíte? Vozíte? Kombinujete? 🙂

1 Comment

Napsat komentář