Jak zvládnout mateřskou? 1. díl

Dneska bych vám ráda představila první část mých zkušeností, jak zvládnout mateřskou a nezbláznit se z toho. Tentokrát na téma nejsem dokonalá.

Jak zvládnout mateřskou
Jak zvládnout mateřskou

Jak zvládnout mateřskou?

Upřímně a bez okolků vám povím, jak to vidím já.

Dokonalý svět sociálních sítí

Když jsem byla ještě těhotná, vůbec mi nevadil ten dokonalý svět sociálních sítí a dokonce jsem je vyhledávala. Pak se ale narodil Šimon a já měla pocit, že je něco špatně.

Škoda, že jsem nebyla schopná pochopit, že to, co vidíme na sociálních sítí, není stoprocentní pravda. Já si přeci taky nedám na Instagram fotku Šimonka, když brečí. Ale to mně, jako přecitlivělé prvorodičce v šestinedělí, vůbec nedocházelo.

Bohužel jsem měla celkem blbý porod, Šimonka jsem hned po porodu hodinu neviděla a nějak to vše hned nezapadlo tam, kam mělo.

Většinou se mě všichni ptali, kde budu rodit, kdy mám termín, prostě se vše točí okolo porodu. Ale co bude potom, to už nikdo neřešil – a vlastně ani já příliš ne. Jasně, že mě napadlo, co s nim budu dělat, jestli se o něj dovedu postarat, ale myslela jsem, že to bude v pohodě.

A teď tu Šíma je. Určitě to znáte taky, takový ten den blbec, kdy se vám nic nedaří a připadáte si jako ten nejhorší člověk na světě… Zase jsem na dítě zvýšila hlas. Zase jsem nestihla uklidit. Zase jsem to udělala jinak, než jsem ve skutečnosti chtěla. Zase tu sedím, brečím a nemohu dál. Poznáváš se? Tak já vám postupně ukážu, co mi pomáhá, abych tyhle pocity zažívala co nejméně. Jdeme na to!

Nejsem dokonalá

Jako první vám dnes chci zdůraznit podle mě nejdůležitější bod ze všech, jak zvládnout mateřskou. Nikdo z nás není a ani nemůže být dokonalý. Když se podívám na mé začátky, já bych toho teď udělala jinak. Ale to je normální, teď už jsem mnohem více v klidu a mám hlavně ty zkušenosti, které mi před tím chyběly.

Nevím, jak to máte vy, ale já se právě za tou dokonalostí strašně hnala. Chtěla jsem být ta nejdokonalejší máma, manželka a nevím co vše, mít nejdokonalejší rodinu a možná jsem i chtěla, aby mi to mohli závidět ti lidé, co mi nikdy nepřáli nic dobrého. Ale to byla cesta do pekel.

Šestinedělí a dny po něm? Mazec!

Šestinedělí pro mě bylo hrozné a vlastně se to výrazně zlepšilo až okolo 3. měsíce věku a největší zlom byl po 6. měsíci.

Když byly Šímovi 3 měsíce, poprvé jsem se přestala hnát za dokonalostí a polevila jsem. Ne ještě úplně, ale dala jsem Šímovi dudlík a začal s námi spát v posteli. Kdyby se tohle nestalo, opravdu bych to nezvládla, byla jsem na pokraji psychického zhroucení. Šimonek ze začátku více plakal, což se časem vysvětlilo a řešení bylo nakonec docela jednoduché (vadily mu některé potraviny přes mateřské mléko, o tom vám určitě někdy povím víc!)

Když jsme už téměř vyřešili jeho problémy, strašně se mi ulevilo a byla jsem schopná poslouchat, co cítím a tím se řídit. Díky tomu jsme dudlík používali stále méně a na Vánoce už nebyl. Spaní v posteli považujeme s manželem za Šimonkovo nejlepší rozhodnutí. Proč jeho? Protože jsem začala u kojení usínat a jednoho dne jsme zjistili, že po prvním nočním kojení už je s námi, tak jsem ho rovnou v posteli začala i uspávat.

Ať si o tom myslí, kdo chce, co chce. Konečně vše secvaklo, kam mělo, postupně jsem začala méně dohlížet na naklizenou domácnost, ale raději si chodím, když mohu, s Šimonem jednou přes den lehnout. A hlavně už chápu, že dokonalost prostě není a tak je zbytečné se za ní hnát. 🙂

Jak zvládnout mateřskou? Pro každou mámu tu mám jeden vzkaz!

Vždy uděláš chybu a nebo bys zpětně něco udělala jinak, ale to je úplně normální. Chybou se nemůžeme trápit, ale pouze poučit. Uvědom si, že děláš vše nejlépe, jak dokážeš, a stůj si za tím. Možná to jde podle někoho “lépe”, “správněji” a nevím co všechno, ale ty to prostě děláš takhle. Tečka.

Příště vám řeknu víc o cestě k pochopení mé intuice.
A co děláte vy, abyste se cítili lépe? Víte, jak zvládnout mateřskou?

2 komentáře

Napsat komentář