Jak zvládnout mateřskou? 3. díl

Již potřetí se čteme v mém seriálu o lepším fungování na mateřské a dle vašich ohlasů vidím, že to cítíte podobně.

Dnes bych vám chtěla dát další tip, jak zvládnout mateřskou na téma: Čas pro sebe!

Jak zvládnout mateřskou?
Ulice, Schwip Schwap a wellness pobyt. 🙂

Nevím, jak to máte vy, ale já furt na všech bodech, jak zvládnout mateřskou, musím pracovat. A u času pro sebe to platí dvojnásob. :-/

Hlídání našich potomků

No, to je asi to, co je pro mě největší problém. Ještě v šestinedělí na mě snad každý den někdo “útočil”, kdy už bude moci vozit, hlídat a být se Šimonkem. Co se díky tomu stalo? Že jsem byla a vlastně doteď jsem ve stresu, když je s někym jiným. Moc nechápu, proč tohle všichni dělají, navíc pak málokdo ten slib dodržel. Pro mě naštěstí byl Šíma jen párkrát se tchyní a mojí mámou.

Proč naštěstí? Ne, že bych byla nevděčná, naopak jim mohu poděkovat, že to párkrát šlo, když jsem fakt potřebovala (doktoři apod.), ale nějak zpětně vidím, že na tohle ještě nejsem připravená. Když hlídá můj Kája, jsem v pohodě, protože mu 100 % věřím a je s námi furt, takže vím, že je to, jako bych s nim byla já a navíc je to jeho táta, takže na něj má stejný nárok jako já, nebo jak to mám nazvat.

Jak hlídání dopadlo?

No, jak kdy… Řekla bych, že tak nějak půl na půl, buď dobré a vracela jsem se za Šímou v klidu a nebo setkání probíhalo s hysterickým pláčem. Tyhle situace mě přiměly se zamyslet, jak to vlastně mám a jestli je tohle to, co chci. A teď to prostě nechci. Jo, Šimonkovi je přes 9 měsíců a spousta lidí třeba nechá v tomto věku i přes noc dítě s  někým jiným, když nekojí, ale mně prostě došlo, že já to tak nemám.

A vlastně jsem zjistila, že mi je teď lépe, když se do těch situací netlačím, protože se nemusím stresovat, jak to bude, že někam jdu a že si zase oba zažijeme ten neutišitelný pláč i po mém příchodu, který stresuje i hlídající stranu.

Co teď?

Ale to neznamená, že díky tomu bych byla 24/7 se Šimonkem, to bych ani nedala. Nebo takhle, jo, dala, ale vím, že takhle jsem lepší máma, když se snažím dodržovat zásady, které vám popíšu. Jakmile začnu být lajdák a zase jsem furt doma s klukama, hned cítím, jak jsem najednou na Káju protivnější, ztrácím chuť do života a dokonce na mě začnou padat, někdy hodně krutý, depky. Naštěstí si to většinou včas uvědomím a hned s tím začnu něco dělat!

Jak zvládnout mateřskou? Aktivní odpočinek!

Teď je to o tom se zamyslet, v jakém jsi rozpoložení. Když cítím, že jsem naštvaná, mám nutkání se do něčeho pustit, volím aktivní odpočinek. Je lepší, když můžu nechat kluky doma a vypadnout mimo byt, ale i doma se dá něco vymyslet a fakt mi to vždy pomůže.

Další věc, kterou jsem si uvědomila je, že je pro mě fajn se především vracet ke známým aktivitám, které jsem dělala, než jsme měli Šimonka. Každý jsme jiný, ale třeba vás moje aktivity taky inspirují a nebo si naopak uvědomíte, že toto není pro vás.

Co tedy zkouším za aktivní odpočinek doma? Jsou to klasické činnosti, jen se u toho manžel stará o Šimonka a jsou buď se mnou a nebo venku. Nejčastější je úklid (ale jen v případě, že se mi fakt chce, ne, že “musím”), k tomu si pustím oblíbenou hudbu nebo seriál a vypnu. Další možností je aktivita u hudby – záměrně nepíši tanec, v mém případě se tomu tak nedá říkat. 😀 A co se snažím dodržet co nejčastěji? Sprchu bez Šimonka, vařící, dlouhou, napatlat na sebe olejíčky atd. Jo, to miluju!

Lepší možnosti jsou ale venku. Co se mi líbí a nebo co přímo praktikuji? Jóga, běh, posilovna, chůze a to ideálně se sluchátkama v uších. Stačí chvilka, 10 minut klidně každý den a je ze mě úplně jiná máma. 🙂

Relaxace

Častěji jsem ale unavená a nebo na divočárny nemám náladu. Každá jsme jiná a budou u nás převažovat jiné aktivity, ale nestyďte se za to. Já myslím, že tohle odráží i náš stav před dítětem, já byla taková vždy. 🙂

Relaxace doma je pro mě super antistresové omalovánky + hudba, to mě hodně chytlo, ikdyž to teď trochu lajdám. Nejčastější relaxace doma je ale u mě buď samotná hudba a nebo pak seriály, u kterých nemusím přemýšlet. Ne, že se mi budete smát, ale je to nejčastěji Ulice. Jo, totální oddychovka. Pak taky Výměna manželek, Survivor, Přátelé, HIMYM a Teorie velkého třesku.

Relaxace mimo domov? Tam bych zařadila wellness (vířivka, sauna a nejlépe masáž). Nejmilejší relaxací je pro mě kafe s kamarádkou, to si vždy užiji nejvíc a to mi stačí klidně jen hodina. Další relaxací, kterou teď ještě necítím, ale časem určitě, je kino.

A pokud můžete, seberte rodinu a jeďte někam mimo domov, chlap může hlídat, co miminko dovolí a vy budete čerpat síly. Když to šlo i u nás, určitě to půjde i u vás! Já jsem totiž děsný strašpytel a furt se všeho bojím, proto jsem vždy nerada dělala nové věci. To se ale snažím zlomit, Niky by mohla potvrdit. 🙂

Jak často mít čas pro sebe?

Řiď se hlavně sama sebou a ne tím, co ti někdo řekl. U nás je to proměnné, podle Šimonka. Teď má Šíma období, kdy kojím fakt často, cucne si a za chvíli zase, takže se z aktivit většinou vracím předčasně, ale to přeci nevadí.

Snažím se každý den nějakou maličkost, která zabere pár minut, ale dodá mi spoustu sil. Většinou chci alespoň jednou týdně déle času pro sebe (reálně to bývá okolo hodiny, max 2). Na druhou stranu jde fakt o to, jestli kojíš a taky jak na tom zrovna je mimčo i ty. Tohle je fakt proměnný a víš jak, nikdy nevíme, co bude zítra. 😀

Jak zvládnout mateřskou? Pro každou mámu tu mám jeden vzkaz!

Určitě to taky znáš, když jdeš pryč, cítíš se provinile. Já to tak mám úplně pokaždé. Pak se ale zamyslím a uvědomím si, že když někam jdu, dělám to hlavně pro něj. Když si chvilku odfrkneš bez něj, budeš mít pak víc energie s ním.

Nejsi špatná máma, ať potřebuješ času pro sebe 10 minut nebo půl dne. Dělej, co cítíš, že je důležité pro tebe, tvé dítě/děti a partnera. Ostatní, ať ti vlezou na hrb.

Sepiš si aktivity, které můžeš dělat a když budeš úplně ko, na dně, najdi ten lísteček, vyber a hned s tím něco udělej! Držím palce.

 

P.S.

Ještě mě napadla jedna věc. Tohle se netýká jen nás, maminek, ale i tatínků. Kája je skvělý táta, který ještě donedávna nechtěl bez nás nikam, i když jsem mu to říkala, tak moc chtěl být s námi. Bylo na něm ale v jednu chvíli vidět, že už nemá dostatek sil a nefunguje pořádně v žádném ohledu. Teď minimálně jednou týdně má večer pro sebe a vidím na něm, že to je to, co zase potřeboval on. 🙂

Jak to máte vy s časem pro sebe? Víte, jak zvládnout mateřskou?

 

1 Comment

  • Pěkný článek! 🙂 Čas na sebe mám nejčastěji, když malá spí, většinou dopoledne, a pak večer. Máme zatím jednoho mrňouse, takže to takhle jde, uvidíme, jak to skloubíme s dalším :-)…U nás to bylo s hlídáním jasné od začátku, až bude dcerka chtít, tak někde zůstane přes den, přes noc, ale ať si řekne sama. Když potřebujeme pohlídat teď, tak ´´hlídač´´ dojede k nám (bylo to asi 3x za 28 měsíců:-) )
    A jsem ráda, mimčo jsme chtěli my, tak proč by nám ho měl někdo pořád hlídat a tak, jak to od všech slýcháme! Stejně pak člověk pořád přemýšlí jestli je mimi v pohodě, nebrečí a ten strávěný čas si sám ani neužije…Za mě je nejlepší odpočívat, když dítko spinká a nabíjet se nějakou činností – na zahrádce, tvořením, a tak… 🙂 Pro mě lepší než spánek samotný 🙂 Mějte se krásně a těším se na další články.

Napsat komentář