Jak zvládnout mateřskou? 4. díl

Znovu je tu seriál na téma Jak zvládnout mateřskou? na téma: Partner. Je to pro mě velmi důležitá část a věřím, že se v tom uvidíte i vy!

Jak zvládnout mateřskou?
Těhotenství pro nás bylo pohádkové období.

Život před dítětem

Když jsem byla ještě těhotná, hrozně jsem se smála tomu, když mi někdo říkal, že dítětem se změní partnerství, myslela jsem si, že je to špatným vztahem již před potomkem. Když byl ale Šíma na světě, zjistila jsem, že na tom fakt něco je.

Změnil se nám život o 180°, jak v dobrém i špatném slova smyslu. Pokud ještě dítě nemáte, neděste se a nepropadejte panice, hned to neznamená, že se rozejdete a vše krásné skončí. Jen to možná bude trochu jiné a budete se toho spolu muset trochu naučit. Uznávám, někdy to jde hůř, ale to je život. Vždy se musíš mít na houby, aby sis vážil toho, když je to dobrý. 🙂

Co se teda změnilo?

Já vlastně ani nevím, jestli se to dá shrnout a dost dobře popsat, jak to máme my. Na jednu stranu si mnohem víc užíváme to dobré. Často jen tak sedíme na zemi u Šimonka, usmíváme se na sebe, pozorujeme se a jsme strašně šťastní, že se máme. To jsme byli vždy, ale to dítě to posune úplně někam jinam.

Já se dítětem hodně našla a strašně mi pomáhá na sobě pracovat a dělat se stále lepším člověkem. Mnohem víc řeším ty důležitý věci a blbosti házím za hlavu. Kde mi to ale nejde, je právě u partnera. My se nehádáme kvůli důležitým věcem, ale kvůli úplným blbostem. 😀

Jak to probíhá?

Já si teda furt říkám, že je to lepší než kvůli důležitým věcem. Zásadně je to ve dny, kdy je to náročné, je Šíma nemocný, rostou mu zuby a podobně. Vše se s prominutím sere a do toho přijde úplný nesmysl – když to přeženu, Kája dá Šímovi tenký ponožky a já bych mu chtěla dát silný a vzteknu se.

Přitom vůbec nejde o ty ponožky, to víme všichni. Ale je to prostě tu, takovýhle okamžik se stane každý den milionkrát, jen prostě občas už toho máš plný kecky a nejsi schopná to hodit za hlavu. Nevím jak vám, ale mně je to pak vždy líto. Naštěstí tohle trvá zpravidla chvilku a to změnilo to dítě, že to prostě hodíme za hlavu a zase fungujeme jako rodina.

Jak zvládnout mateřskou a hodit nesmysly za hlavu?

Já se snažím s tím něco udělat a až na opravdu vyhrocené stavy, jako třeba teď, kdy jsme byli všichni 3 nemocní, vidím změnu a jsem většinu času mnohem mnohem šťastnější, než byl Šimonek na světě.

Co mi nejvíce pomáhá? Nejdůležitější je s partnerem mluvit a říkat mu své pocity. Vždy se mu snažím přiblížit, co se v mém životě odehrává, proč jsem tak zareagovala a už díky tomu je schopný můj výlev přejít bez nějakých řečí a funguje to samozřejmě i naopak.

Mně nejvíce dělá problém si mu říct o pomoc, ačkoliv by mi pomohl kdykoliv s čímkoliv a to je škoda. To se musíme naučit všichni, přijde mi,  že to tak má většina z nás. V něčem se plácáme, stačila by úplná maličkost od toho druhého, ale já ho nechci zatěžovat a otravovat. A jak to dopadne? Přijde výlev, protože toho je na mě moc. 😀

A nově se snažím ve chvíli vzteku zastavit. Někdy to nejde a musí to ven a pak doporučuji, když to jde, na chvíli odejít. Ven, vedle do místnosti, cokoliv. Když se dokážu zastavit, představím si, co by udělala stará Kristina. Byl by to křik? Pláč? Výčitky? Mlácení věcmi? Dosaď si prostě cokoliv a to si přestav, co nejživěji, klidně si odejdu a zašeptám, co bych řekla. Většinou mi to pomůže a představím si něco hezkého. Nás, jak jsme se potkali, Šimonka, moře, slunce a zklidním se. Pak jsem schopná přijít a fungovat dál. Bohužel to ale zatím není stoprocentní.

Jak často být spolu sami?

To jsem hodně řešila a cítila jsem vlastně hrozný tlak od okolí, ani nevím proč, že bychom měli být spolu, nechat si pohlídat to dítě a zase žít jako před ním. Ale sakra proč? Já to takhle necítím  a naštěstí jsem si to brzy uvědomila a s Kájou jsme se shodli. Ze začátku jsme hlídat nechali a někam šli, ale akorát jsme byli ve stresu a vůbec si to neužili. Naštěstí jsme se nad tím vcelku brzy zamysleli a něco s tím udělali.

Teď se snažíme každý večer, aspoň chvilku, si k sobě sednout nebo lehnout, když Šimonek usne, poňuňat se a říct si něco hezkého. Tyhle chvilky mám strašně ráda a vždy si na to ten čas uděláme. Kino? Není potřeba, pustíme si film doma. Rádi si večer i uděláme něco dobrého k jídlu a pití a vůbec nic nám nechybí. Když chceme jít třeba na kafe, bereme Šimonka s sebou a moc si to užijeme, všichni.

Jak zvládnout mateřskou? Pro každou mámu tu mám jeden vzkaz!

Mějte se rádi, i když byste se občas nejraději zabili. Tohle pozná občas asi každý, ale uvědom si, proč jste spolu, proč spolu máte dítě a že teď je třeba možná fakt špatně a jsi strašně smutná a naštvaná a cítíš se na to tak sama, ale vždy se s tím dá něco udělat a změnit to k lepšímu. Já furt věřím, že jsme si souzeni, už skoro 10 let. To dáte, jako my!

Co vy a partneři? Máte pro nás další tipy? Víte, jak zvládnout mateřskou?

 

Napsat komentář