Příprava na porod

Aniball, maliník, masáž hráze, lněné semínko… aneb příprava na porod. Nevíte co dřív nebo jste naopak o ničem z toho neslyšely? Třeba vám pomůže naše zkušenost.

Příprava na porod
Příprava na porod

Jak probíhala naše příprava na porod?

A bylo to vůbec k něčemu? Čtěte dál.

MALINÍKOVÝ ČAJ

Pro přípravu svalstva a hladký průběh porodu. Jak na to? Dvě čajové lžičky maliníku do hrnku, deset minut louhujete.

Niky: Maliník jsem začala pít na začátku 36. týdne. Začínala jsem s jedním hrnkem denně a každý týden pila o jeden víc. Bylinkový čaje nemám zrovna nejradši, ale nakonec jsem si ho docela oblíbila. Dá se pořídit na váhu v téměř každým obchodě s bylinkama.

Tina: Čaj jsem také začala pít na začátku 36. týdne a množství totožné. Moc mi chutnal a pila jsem ho i chvíli po porodu.

MASÁŽ HRÁZE

Pro větší pružnost hráze.

Niky: Masáže jsem poměrně flákala. Masírovala jsem tak 2x týdně zhruba poslední dva týdny. Za sebe můžu doporučit olej od Saloosu přímo k tomu určenej, krásně voní.

Tina: Mně masáž prováděl manžel každý den od ukončeného 36. týdne olejem od Weledy, který byl také moc příjemný, ale cena je poměrně vysoká. Saloos voní podobně. 🙂

ANIBALL

Pro nácvik tlačení a zlepšení pružnosti hráze.

Niky: Aniball jsem si pořídila zhruba v polovině těhotenství. Cvičila jsem od konce 36. týdne. První dva týdny jsem ho jen nafukovala a dva týdny potom už i vytlačovala. Skončila jsem na obvodu 31cm. Rodila jsem dva týdny po termínu a tyto poslední dva týdny už jsem necvičila téměř vůbec. Největší přínos Aniballu pro mě bylo zjištění, že vleže na zádech bych neporodila ani žádný mini mimino a u porodu si zvolím jinou polohu podle potřeby. Názory na aniball se poměrně různí. Může totiž také způsobit větší křehkost sliznic a tím horší vnitřní poranění při porodu nebo zanést infekci. Při dalším porodu bych ho z tohoto důvodu už nepoužila.

Tina: Já mám s Aniballem negativní zkušenost, protože mi prostě nešel zavést, poté jsem špinila a měla bolesti. Přisuzuji to tomu, že jsem syna měla opravdu nízko a už pro mě byl jakýkoliv dotyk do těchto partií velmi nepříjemný. Po 4 pokusech jsem to vzdala, protože při tom posledním jsem měla 24 hodin opravdu silné poslíčky.

LNĚNÉ SEMÍNKO

Příprava svalstva a uvolnění porodních cest.

Niky: Rozmělnit, zalít teplou vodou a sníst. To jsem nedala. Chuť a struktura mě odradila.

Tina: Touto cestou jsem také nebyla schopná jít. Já jsem od 36. týdne poctivě každý den rozmixovaná lněná semínka měla, ale většinou jsem si je dala do nějakého fresh džusu a nepřišlo mi to tak špatné. Další variantou bylo zakomponování do běžného jídla. Většinou jsem si dala jednu až dvě polévkové lžíce a je potřeba si hlídat pitný režim.

RELAXACE A VIZUALIZACE

Pro zvládání bolesti.

Niky: Posledních pár týdnů jsem se učila relaxovat. Netušila jsem, že mi to může dělat takový problémy. Prostě si jen lehnout, myslet na hezký věci a odpočívat. Haha, v hlavě se bily myšlenky co nakoupit, uvařit, kam musím zítra, kde jsem byla včera a miliony dalších. Ale podařilo se. Stejně tak mi při samotném porodu pomohla vizualizace.

Tina: To jsem bohužel úplně podcenila. Ještě měsíc před termínem jsem chodila do práce a odpočívala až asi poslední 3 dny, ale jen proto, že už jsem nic jiného dělat nemohla.

SEBEDŮVĚRA

Niky: To nejdůležitější. Nepochybujte o sobě ani o dítěti. Až na to přijde budete oba přesně vědět co a jak. Tělo je k tomu dokonale uzpůsobený, stačí mu naslouchat a kašlat na chytrý rady všech okolo. Nakonec jsem rodila ve mnou zvolený poloze a myslím, že především díky tomu bez poranění. Pokud bude nějaké příště, tak se vykašlu na aniball a masáže a víc času věnuji odpočinku a  přípravě psychiky.

Tina: Já jsem bohužel rodila “normálně” a poranění mám. Aniball již nebudu zkoušet a také se budu snažit připravit více psychicky, jestli Šimon bude pro. 🙂 T.

 

Jak probíhala příprava na porod u vás a jak to nakonec dopadlo?

 

9 komentářů

  • S tou sebedůvěrou naprosto souhlasím, nicméně co se týká Aniballu, mám skvělou zkušenost – a nejen já, ale spoustu kamarádek kolem. Já právě díky této pomůcce sebedůvěru získala. Prvního porodu jsem se hodně bála, ale díky cvičení jsem se naučila „tlačit“, nebo tedy jsem pak věděla, jak na to – a to mě chválili v porodnici, že není možné, že jsem prvorodička! 🙂 Dostala jsem až ke 30cm, víc nebylo potřeba, nechtěla jsem cvičit na sílu. Nejdůležitější je psychika a když jsem šla rodit, byla jsem si jistá, že to zvládnu (když jsem zvládla balonek 🙂 a taky jsem zvládla. Jsem Aniballu strašně vděčná, protože jsem bez sebemenšího poranění a na porod vzpomínám ráda. A myslím si, že to jde vidět i na malém, že nebyl z porodu tak vystresovaný, je to pohodové miminko. Jak jsem slyšela u známých, průběh porodu má určitě na miminko velký vliv…
    A ještě bych chtěla zareagovat na Niky – píše, že se příště vykašle na Aniball. Zároveň ale také píše, že díky Aniballu přišla na to, že by v poloze vleže nikdy neporodila! No a jsme u toho, ona totiž poloha při porodu má taky zásadní vliv na celý jeho průběh. Možná bych tak nesepsula něco, co mi možná také umožnilo dobrý porod 😉 Protože jak sama Niky píše: „Nakonec jsem rodila ve mnou zvolený poloze a myslím, že především díky tomu bez poranění.“

    • Určitě je Aniball dobrým pomocníkem, ale chtěla jsem zmínit i možnou negativní stránku věci. 🙂 Já jsem ráda, že jsem ho využila a to především kvůli té poloze. Protože toto už vím, tak při případném příště se zaměřím spíš více na psychickou přípravu, ale zkušenost s volbou polohy určitě využiji znovu. 😉

  • Ahoj holky, celkem mě překvapila tato recenze, konkrétně části recenze, co píše Niky… mohu se zeptat, zda ma alespoň jedna z Vás nějaké zdravotnické vzdělání, popr. alespoň ,,kurz“ na porodní asistentku? Teď k recenzi.. Niky píše o možné infekci – Ano, infekce je možná, nicméně pouze za předpokladu, ze těhotná je tak trosku čuně a o balónek se nestará (neumyje před a po použití, popr. nepoužije kondom), pokud se o balonek stará, tak je daleko vetsi možnost chyceni infekce např. sexem… Dále by mě zajímalo, jak jste přišly na tvrzení ohledně zkřehčení sliznic…? Upozorňuji, ze nejsem gynekolog (asi jako jedna z Vás), ale když jsem se na toto tema zajímala, tak mi bylo řečeno, ze zkřehčení sliznic hrozí pouze u žen, které jsou léčeny na kvasinkovou infekci, jinak při použití lubrikačního gelu nic takového nehrozí (potvrzeno od 3 různých lidi – primář porodnice + 2x porodní asistentka). Takže pokud aspoň trošku víte, jak funguje děloha a pochva, tak musíte sami uznat, že je to nesmysl 😉 za mě Aniball jednoznačně ANO, možná by pro příští recenzi stačilo, se trošku zamyslet, jak vlastně některé věci funguji a jaký je jejich princip, protože tady informace evidentně nepronikla 🙂

    • Ahoj, díky za připomínky. 🙂 Co se týče infekce a zhřehčování sliznic, tak to jsem konzultovala se svojí lékařkou. Sama mi aniball doporučila pouze za předpokladu, že na infekce netrpím a zmínila i možné křehnutí. Problémy jsem neměla a proto se rozhodla pro jeho používání. Pokud bude nějaké příště, tak ho používat nechci, protože si myslím, že je fajn riziko eliminovat, ač je malá pravděpodobnost, že bude mít negativní vliv. Určitě je na každém jak se rozhodne a jak danou pomůcku vnímá, tohle je jenom můj názor a určitě ne dogma, které platí pro každého. 🙂

Napsat komentář