Problémy se spaním miminka – jak na ně?

Dnes bych ráda navázala na minulý článek Niky o Estevillově metodě. Jak už víte, my ji rozhodně nepodporujeme. Psali jste, že každý ji zkouší až jako poslední metodu a já i z okolí vím, že spoustu věcí někdo nezkusil a to z jednoduchého důvodu, protože o tom nevěděl. Proto pro vás mám tipy, jak na problémy se spaním miminka nebo i většího dítěte.

Problémy se spaním miminka
Problémy se spaním miminka

Ještě bych ráda dodala, že s Niky se nerady škatulkujeme, ale řekla bych, že to, jak to s kluky máme, odpovídá kontaktnímu rodičovství a tedy že nezastáváme názor, že čímkoliv z těchto věcí své dítě rozmazlíme a že díky tomu bude nesamostatné. Toto tvrzení se nám potvrzuje již nyní a kontakt je pro nás přirozená součást našich životů a jsme takto všichni zúčastnění spokojení. 🙂

Kontakt

Jako první věc, ke které přirozeně sáhneme, je právě zmíněný kontakt. Nebojte se ho, fakt to není strašák, dítě láskou opravdu nerozmazlíte. Já to v rodičovství vedu takhle – co bych udělala, kdyby to byl můj manžel nebo kamarád? Takže prostě a jednoduše zkusit náruč, pohladit, poškrábat po zádech a nebo třeba Šíma má rád poplácávání po zadku.

Šátek nebo nosítko

Obrovským pomocníkem každých dnů je pro nás šátek a nosítko. Jé, jak já si nadávám, že to správné jsme neměli dřív. To by bylo ušetřených (mých) slziček a hlavně ruce a záda by mě tak nebolely! Proč? Protože Šíma v kočárku často plakal a to se mi prostě nelíbí a tím pádem byl často v jedné ruce a v druhé jsem táhla kočár. A doma, když měl trápení a bolení? Furt u nás na ruce.

Kočárek

Pokud je pro vás přijatelnější forma ale vozit a miminko je s kočárkem ok, zkuste s kočárem třeba přejíždět přes práh. Pokud venku, tak tam měl Šíma ráda takové ty vrubované nájezdy ze silnice na chodník.

Kojení

Velmi jednoduché a u nás prakticky stoprocentní, co nemá Šíma dudlík. Lehnout si k němu a kojit. Je příjemné to doplnit hlazením, poplácáním po zadečku, ale i třeba pohádkou, zazpívat. Já si třeba myslela, že jako neumím vlastní dítě uspat kojením v posteli? Proč? Sama nevím a nechápu.

Spaní v jedné posteli

Když jsem byla těhotná, říkala jsem, že nikdy nebude spát dítě u mě v posteli a nechápala to. Striktně jsem to dodržovala asi týden. Pak to začalo tím, že u nás zůstával k ránu, pak dvě kojení, pak ještě a vlastně jednoho dne se s manželem bavíme, proč rovnou neuspávám ve velké posteli a jak se nám lépe spí. Když má například rychlý vývoj, více ho budíme, ale velmi rychle se to zase srovná a tím pádem nemusí od nás. Je to moc příjemné pro všechny.

Rituály

Je fajn před večerním uspáváním to mít podobné. Co to ale ten rituál je? Nemusí to být koupel, protože ta se ani každý den nedoporučuje. Je to vlastně na vás. U nás to třeba máme tak, že si buď v klidu všichni 3 hrajeme, přečteme pohádku a nebo tancujeme u hudby, co máme rádi. Pak otevřeme v ložnici okno dokořán, Šimonka převlečeme do pyžama, dáme noční plenu. Chvíli ho Kája ponosí, já si už lehnu do postele a pak jde ke mně. Pokud neusne, ještě přijde Kája, chvilku blbneme, ponosí a znovu. Když je náhodou ještě příliš živý, jdeme zpět do obýváku, nelámeme to přes koleno.

Bílý šum

Bílý šum pomáhá především miminkům. Šimonek to ze začátku měl rád, pouštěli jsme mu přes YouTube vysavač nebo fén. Některé děti může uklidňovat zvuk moře, šumění lesu a Šimovi se někdy líbil i třeba zvuk motorky nebo psi. 😀

Pochopení příčiny

Pro mě, když jsem řešila první větší problém, bylo důležitý to zanalyzovat, co se děje. Když miminko pláče a nemůže spát, většinou zatím něco je. Ať už je přetažené, něco ho bolí, rostou zoubky, ale třeba i u vývoje děti hůře spí. Šimonek, když se něco zásadnějšího učí a naučí, začne hůř spát. A nebo třeba když jsme hodně venku, na návštěvách, tak zkoumá, mě tolik nechce, většinou díky tomu méně kojím. Tak si to logicky chce vynahradit v noci, ať už kontakt a nebo podpořit laktaci. Je to vše přirozené a když se nad tím vždy zamyslím, něco tam najdu.

Homeopatie, bylinky

Pokud stále nic nepomohlo a už nevíte kudy kam, je fajn zkusit najít homeopata. Konstituční léčba je trochu jiná a složitější, než jak zná homeopatika většina z nás. Optají se vás na věci až od těhotenství a zkusí to. Další možností jsou bylinky, na mě jako na malou velmi dobře působila meduňka.

Přijmutí nové situace

Spousta věcí je ale i o hlavě. Je to možná i tím, že pak má člověk víc energie. Když je tu to období, kdy méně spíme, prostě se s tím smířím. Řeknu si, že to není do konce života a je to jen období, které brzy skončí. A je to tak.

Režim přežít a pomoc zvenčí

Pokud už jste hodně  v háji a pokukujete po Estevillovi, doporučuji se úplně přenastavit na jiný režim. Poprosit příbuzné, kamarádky, ať  vám pomůžou, pro mě to znamená především s vařením. Když dítě spí, okamžitě si jděte taky lehnout. Žádný úklid, žádný zbytečnosti, teď prostě jen potřebujete přežít tohle těžké období a nechte se rozmazlovat. Nechte si koupit něco dobrého nebo pokud to situace dovolí, skočte si tam.

Spánkovy poradce pro problémy se spaním miminka

Stále nic nepomáhá? Ani teď nevěště hlavu, jsou tu i lidé, kteří se problémy se spaním miminka přímo zabývají. Buď můžete kontaktovat Lenku z prosimspinkej.cz a nebo vím ještě o Lence z Lenkadaniel.blogspot.cz. Opravdu stojí za to se s nimi i nezávazně spojit.

A co vy a problémy se spaním miminka? Bojovali jste a máte další tipy nebo máte spáče od narození?

2 komentáře

  • Jak píšeš na každého platí něco jiného. Když jsme přišly s Eliškou z porodnice, líbilo se jí usínání u Ramsteinu 😀 do teď nechápu, ale byl to jediný zvuk, který ji uklidnil a uspal. Poté přišel prst. Sevřela mě nebo Karla pevně v hrsti a dokud tvrdě nespala,nepustila. Teď už jí jsou dva a půl roku a od roku spí ve svém pokojíčku. Jen jsme to zkoušeli a překvapivě se jí tam usíná dobře. Přečteme pohádku, pomuchláme se a pak už si pouští sama hracího plyšáka a za chvíli spí.

Napsat komentář