První příkrmy, aneb naše cesta k BLW

Prní příkrmy je snad nejdůležitější věc, kterou člověk řeší, když už je miminko na světě. Většinou si o tom člověk hledá co nejvíce informací, které se většinou rozchází a tak je na něm, jak se s tím nakonec popere. Jdeme na téma první příkrmy a BLW!

První příkrmy a BLW
BLW na talíři

Jak to začalo?

Šimonek už se cca od 5 měsíců sápal po našem jídle, takže jsme začali skloňovat slovo příkrmy. V té době jsme byli již v „léčení“ u Věrky Zíkové kvůli potravinovým intolerancím (více zde). První příkrmy jsme tedy logicky nejvíce řešili s ní, protože jsem jí velmi důvěřovala a jsem za to moc ráda, že jsem v tom nebyla sama. Když jsem totiž hledala informace na internetu, přišlo mi, že každý tvrdí něco jiného.

První příkrm měl Šimonek cuketu v jeho 5 a půl měsících. To jsme ji normálně uvařili a rozmixovali s vodou. Tak jsme to dělali od 17.11. do 9.1. v době okolo oběda. Začínali jsme s hypoalergenními potravinami a večer nebo ráno ještě dostával nějaké ovoce nebo zeleninu do ruky, čili formou BLW. Když dostával mixované domácí příkrmy, byl v židličce a jedl „sám“ – já mu nabrala na lžičku, ale zbytek už byl na něm. Pro sledování reakcí je dobré vědět, kdy dítě jí nové potraviny a v případě reakce na nějakou dobu vynechat, klidně i na pár měsíců.

Do toho začátku ledna, možná do konce prosince, mu mixované chutnalo a jedl většinou jídlo o velikosti menší přesnídávky. Pak ale jedl mnohem méně a poslední 3 dny v židličce začal plakat. Tak jsem si řekla aha, něco se změnilo. Třetí den jsem tedy vzala příkrm, položila ho na zem a čekala, co se bude dít. Světe div se, bylo tu zase spokojené dítě a něco málo snědl rukama. Pochopila jsem tedy, že mixované již není to pravé ořechové a pojedeme naplno BLW.

Co je BLW?

Možná se ptátce, co přesně tedy ta metoda BLW je. Je to Baby Led Weaning, čili odstavení vedené dítětem. Dáváte dítěti jídlo až ve chvíli, kdy o něj projevuje zájem, nepodáváte mixovanou stravu a necháváte ho spíše ochutnat. Cca do roka dítě opravdu spíše objevuje a experimentuje, převažuje stále kojení, já kojím například před i po jídle.

Ovoce a zeleninu mu dávám syrové i vařené, někdy vkuse, někdy pokrájené na proužky, jak se mi chce. K tomu mu někdy dělám pohanku, rýži, jáhly, kukuřičné těstoviny a podobně. Výhodou je, že dítě jí často s vámi z talíře, ovoce a zeleninu si berete spolu, jí převážně to samé. Mně se tato metoda opravdu velmi líbí v tom, že to dítě si samo určí, kolik toho chce sníst a hlavně je díky tomu samostatnější a spokojenější.

Dítě jí vlastně stále více, což je hrozně hezké pozorovat a na druhou stranu vidím i ty výkyvy – rostou zuby, skoro nejím a podobně a určuje si to prostě sám. Chtěla bych kojit do samoodstavu, až si prostě řekne, takže uvidíme, jestli to bude ve dvou, třech či více letech. Tato metoda vám s tím každopádně pomůže.

Tady vám dám docela hezkou tabulku ze stránek jidlodotlapky.cz, kde jsou doporučení, kdy co formou BLW dát. Ale jako vždy mám ten názor, že intuice je více, než tabulky, já tam koukala na takové ty vyloženě nejhorší alergeny, které chci zařadit až po roce i déle (jako lepek, maso apod.).

http://www.jidlodotlapky.cz/wp-content/uploads/2016/01/kdy-zav%C3%A9st-potraviny.png

První příkrmy a BLW a pitný režim

Možná vás také zajímá, jak to máme s příjmem tekutin u Šimonka. Už vzhledem ke kojení do samoodstavu nepodporuji pití z různých lahviček, hrnky s pítky nebo brčky, to vše by mohlo pokazit kojení. Protože kojím na požádání, pití zatím nijak nehrotím. Jsou dny, kdy si nevzpomenu ani, ale teď, kdy začíná teplo, budu pití nabízet víc a víc, z menšího hrnečku, na espresso. Sem tam mu dám i fresh, který si odšťavním, ale věřím tomu, že by Šimonek své nespokojení dal najevo a já si toho všimla. 🙂

První příkrmy a BLW vychytávky

V tomto věku vám vysoce pravděpodobně ještě dítě nesedí a tak se asi ptáte, jak to dělat, protože v židličce je to logicky ne úplně bezpečné a hrozí dušení jídlem. Jednoduše dáte dítě na zem a pod něj nějakou plenu. Když už je ale dítě větší a pohybuje se více, tak plena začne stačit. Proto jsem se inspirovala Niky a chystám se pod Šimonka koupit takový ten pogumovaný ubrus, který jen omejete ve vaně po jídle a je to. Ideální je dítě donaha, pokud je zima nebo to nejde, tak alespoň sundat tepláky, vyhrnout rukávy a dát buď čtvercovou plenu nebo bryndák s dlouhými rukávy.

Ještě vás určitě napadne to dušení, jó, jak já se toho bála, díky zaskočení kapek v měsíci Šimonka, kdy přestal dýchat. Ale nebojte se, tím, jak dáte dítě na břicho, ve většině případů si dítě poradí a vykucká to. Nám se za tu dobu nestalo ani jednou, že bych musela pomáhat, mám dané počítat do 4 a nikdy nepadlo více než číslo 3.

Pokud by se tak náhodou stalo, zachovejte klidnou hlavu, vezměte díte na svou ruku na bříško, mírně nakloněné hlavou směrem dolů a poklepávejte, když uvidíte, že je to vážnější, je dobré zkusit sáhnout do pusy a pomoct mu tímto formou. Věřím ale, že se vám to také nestane.

Tak co, jaké máte zkušenosti s prvnímy příkrmy a BLW vy? Také vás oslovilo?

Napsat komentář