Vegan čokoládový cheesecake

Lehčí, chutnější a jednodušší dobrota na způsob klasickýho šézekake. Žádný velký patlání a výsledek je víc než skvělej. My doma vegan čokoládový cheesecake milujem a věřím, že budete i vy!

vegan čokoládový cheesecake
vegan čokoládový cheesecake

Vegan čokoládový cheesecake

Konzistence není tak hutná jako u klasického cheesecaku a proto si ho dáte s chutí i po pořádným obědě a ještě k tomu zvládnete i kafe. Recept je určenej do kulatý dortový formy o průměru 23 centimetrů. Dost řečí, jdeme na to.

Co budete potřebovat na korpus:

300g sušenek (používám Lotusky)
12 lžic kokosovýho oleje

Co budete potřebovat na krém:

2 plechovky kokosovýho mléka (za mě je nej Albert quality)
100g hořký čokolády (používám Orion na vaření)
40g kakaa na pečení
150g cukru moučka

Jak na to:

Troubu přemluvte, ať se nahřejvá na 150°C. Sušenky rozdrťte pomocí válečku. Kdo je línej, tak použije mixér jako já. Neujídejte. Aspoň né moc. Přidejte do nich rozpuštěnej kokosovej olej. Pořádně promíchejte. Formu si vystelte pečícím papírem a směs rozprostřete po celém dně a zhruba i 5 centimentrů do výšky u okraje. Moc s tím nemlaťte, netřeste a opatrně vložte do vyhřátý trouby na 10 minut. Zase opatrně vyndejte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
Krém připravíme jednoduše. Mléko si dejte na půl hodinky do lednice. Potom tuhou část kokosového mléka vyšlehejte s kakaem, cukrem a rozpuštěnou čokoládou. Ochutnejte, stojí to za to.
Na vychladlý korpus potom nalijte krém a uhlaďte do roviny. Můžete zdobit kakaem, kakaovejma bobama, rozpuštěnou čokoládou, ovocem. Prostě tím co máte rádi. Klidně vším najednou. 😀 A šup s tím alespoň na 4 hodiny do lednice. Doporučuju krájet nahřátym nožem a skladovat v lednici nebo chladnějším prostoru.

Tak dobrou chuť a dejte mi vědět jak se vám vegan čokoládový cheesecake podařil. A doufám, že si taky o půlnoci u lednice utíráte čokoládový knírek se slibem, že tenhle kousek už byl ale fakt ten poslední. 😉

3 komentáře

  • Do you feel like you have tried everything possible in order to lose weight? You are not alone–many people have the same problem. The following article is designed to give you tips that you may not have even known existed. By following these tips, you will reach your weight loss goal in no time.

  • Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

    The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

    The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

    When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

    The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *